Dobra kawa bez ekspresu nie istnieje? Nieprawda, jest wiele innych możliwości. Jedną z nich jest kawiarka. Jak działa kawiarka? Jaka kawiarka jest najlepsza i jaki model wybrać? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej, prezentujemy też wiele przydatnych wskazówek, jak zrobić kawę w kawiarce, aby w domowym zaciszu móc cieszyć się pyszną kawą niczym z najlepszej kawiarni.

Czym jest kawiarka?

Zanim przejdziemy do praktycznych porad, zacznijmy od podstaw: czym jest kawiarka, znana również jako moka? Kawiarka to proste urządzenie do parzenia kawy na kuchence. Składa się z trzech łatwo rozkręcanych części:

  • dolnego zbiornika na wodę
  • filtra na kawę wyglądem przypominającego sitko
  • górnego zbiornika na zaparzoną kawę

Jak działa kawiarka? Więcej na ten temat piszemy w dalszej części artykułu, ale mówiąc krótko: woda jest podgrzewana i przepływa przez kawę pod ciśnieniem, podobnie jak w profesjonalnych ekspresach do espresso, choć w mniejszej skali (ciśnienie w kawiarce wynosi ok. 2 barów, podczas gdy w ekspresach dochodzi do 9 barów w trakcie parzenia).

Dla kogo kawiarka będzie dobrym wyborem?

Zapewne spotkałeś się już kiedyś z określeniem „alternatywne metody parzenia kawy”? Kawiarka to właśnie jedna z nich. Kiedy warto zdecydować się na zakup kawiarki? To urządzenie stosunkowo niedrogie i proste w obsłudze, a jednocześnie umożliwiające uzyskanie kawy o intensywnym smaku i aromacie. Dzięki swojej prostej konstrukcji i zasadzie działania, kawiarka jest idealnym wyborem dla osób, które cenią sobie smak zbliżony do espresso, a jednocześnie nie chcą inwestować w drogie ekspresy.


Kawiarka, Pożegnanie z Afryką

Jak działa kawiarka i jak jej używać? Instrukcja krok po kroku

Choć na pierwszy rzut oka może się to wydawać nieco skomplikowane, w rzeczywistości opanowanie sztuki, jak parzyć kawę w kawiarce, jest bardzo proste.
Podstawowa zasada działania kawiarki polega na parzeniu kawy pod ciśnieniem. Aby jednak dojść do tego etapu, musisz wykonać kilka prostych czynności, które pozwolą w pełni wykorzystać potencjał kawiarki. Jak używać jej w prawidłowy sposób? Na początek do dolnej części kawiarki wlej wodę. Pamiętaj, aby nie nalewać wody do pełna – powinna sięgać minimalnie poniżej zaworu bezpieczeństwa, który znajduje się w dolnej części kawiarki.
Kolejny krok parzenia kawy w kawiarce to napełnienie sitka zmieloną kawą. To ważne, aby do sitka nasypać kawy do pełna. Pamiętaj, aby kawę równo rozłożyć w filtrze, bez górki. Możesz ją delikatnie ubić, ale nie za mocno – w przeciwnym wypadku woda może mieć problem ze swobodnym przepływem przez zmieloną kawę. Z rantów filtra usuń też ewentualne drobinki kawy. Tak napełniony filtr powinien zostać włożony w dolną część kawiarki.
Kolejny krok to przykręcenie górnej części kawiarki do dolnej komory i postawienie całej kawiarki na kuchence. Gdy kawa paruje, ciśnienie w dolnej komorze rośnie, zmuszając gorącą wodę do przejścia przez kawę. Zaparzona kawa zbiera się w górnej komorze kawiarki. Pamiętaj, że moc palnika pod kawiarką nie powinna być zbyt duża.
Kiedy temperatura jest zbyt wysoka? Jeśli kawa nie wydobywa się spokojnym, jednostajnym strumieniem, tylko gwałtownie pryska na boki.

Jaka woda do kawiarki: ciepła czy zimna?

Przeglądając artykuły i poradniki dotyczące kawiarki i jak parzyć w niej kawę, łatwo da się zauważyć, że zdania w kwestii temperatury wody bywają podzielone. Koneserzy i znawcy tematu w większości skłaniają się jednak ku wersji, aby używać wody ciepłej (wręcz gorącej, ale nie wrzątku). Dlaczego? Jeśli używasz wody zimnej, nagrzanie jej do odpowiedniego poziomu będzie trwało znacznie dłużej. A to oznacza, że kawa będzie miała dłuższy kontakt z wysoką temperaturą, co może skutkować jej większą goryczką.

Kawiarka, Pożegnanie z Afryką

Ile kawy do kawiarki wsypać?

Dobrym sposobem na oszacowanie, ile kawy do kawiarki wsypać, jest włożenie do sitka ziaren przed ich zmieleniem. Ziarna powinny sięgać do samej krawędzi sitka. Następnie wszystkie te ziarna przesypujesz do młynka, mielisz i dodajesz z powrotem do filtra kawiarki. Jak parzyć kawę w kawiarce, to najlepiej tę świeżo zmieloną – tego smaku i aromatu nie da się podrobić.

Kiedy zdjąć kawiarkę z kuchenki?

Czas zaparzania kawy w kawiarce zależy od jej pojemności i tego, czy wlejesz do niej wodę ciepłą czy zimną. Warto jednak pamiętać o pewnej uniwersalnej regule. Gdy z kawiarki zaczyna wydobywać się charakterystyczne bulgotanie, a wypływająca kawa zaczyna robić się spieniona, najwyższa pora zdjąć kawiarkę z kuchenki. Nie pozostawiaj kawiarki na palniku – im dłużej napar będzie miał kontakt z wysoką temperaturą, tym większej goryczki nabierze.

Jaka kawiarka najlepsza? Jaką kawiarkę wybrać?

Wybór idealnej kawiarki może być trudny, zwłaszcza dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z parzeniem własnej kawy w domu. Jaka kawiarka jest najlepsza? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na tak sformułowane pytanie. Istnieje wiele różnych modeli i marek na rynku, każda z nich oferuje nieco inne rozwiązania i cechy. Jaka kawiarka na indukcję będzie najlepsza? Jaką pojemność kawiarki wybrać? Istotnych kwestii jest tutaj całkiem sporo. Aby pomóc ci dokonać właściwego wyboru, oto kilka wskazówek na temat tego, jaką kawiarkę wybrać.
Jednym z kryteriów, jakie warto uwzględnić przy wyborze, jest materiał wykonania. Kawiarki najczęściej wykonane są z aluminium lub stali nierdzewnej. Jaką kawiarkę wybrać? To zależy wyłącznie od twoich potrzeb i oczekiwań. Kawiarki z aluminium są lekkie i szybko przewodzą ciepło, co może pomóc w równomiernym parzeniu kawy. Kawiarki ze stali nierdzewnej są natomiast bardzo trwałe i wytrzymałe oraz łatwiejsze do czyszczenia, równocześnie jednak zazwyczaj są nieco droższe.

Jaką pojemność kawiarki wybrać?

Przy podejmowaniu decyzji, jaką kawiarkę wybrać, zdecydowanie warto przemyśleć też kwestię pojemności. Jaka pojemność kawiarki jest najlepsza? Przede wszystkim odpowiednio dopasowana do twoich potrzeb. Jeśli na co dzień parzysz kawę wyłącznie dla siebie, nie ma sensu kupować dużej kawiarki dla 10 osób tylko dlatego, że raz na jakiś czas odwiedzają cię goście. W takiej dużej kawiarce trudno będzie ci zaparzyć dla siebie mniejszą ilość kawy o odpowiednich walorach smakowych.

Jaka kawiarka dla 2 osób?

Nie bez powodu dużą popularnością cieszą się kawiarki o mniejszych pojemnościach. To idealne rozwiązanie dla codziennych potrzeb i na domowy użytek. Jaka kawiarka dla 2 osób sprawdzi się najlepiej? To zależy, czy bardziej lubisz esencjonalne espresso czy raczej kawę zbliżoną do americano. Jeśli zdecydujesz się na zakup dobrej jakości kawiarki renomowanej marki, powinna ona mieć oznaczenie, ile filiżanek kawy możesz w niej zaparzyć. Pamiętaj jednak, że te oznaczenia dotyczą najczęściej filiżanek espresso a klasyczne espresso ma pojemność 25-35 ml.

Kawiarka, Pożegnanie z Afryką

Jaka kawiarka na indukcję?

Jeśli zastanawiasz się, jaką kawiarkę wybrać, koniecznie powinieneś też wziąć pod uwagę rodzaj kuchenki, którą posiadasz. Kuchenka gazowa daje ci całkowitą dowolność w kwestii wyboru, z pozostałymi jest jednak nieco inaczej. Jaką kawiarkę na indukcję kupić? Kawiarki na indukcję różnią się od tradycyjnych modeli, ponieważ muszą być wykonane z materiałów, które reagują na pole magnetyczne, tworzone przez kuchenkę indukcyjną.
Jaka kawiarka na indukcję będzie najlepsza? Wykonana ze stali nierdzewnej lub żeliwa. Przed zakupem warto jednak dokładnie sprawdzić parametry i informacje techniczne od producenta, aby upewnić się, że dany model kawiarki na pewno współpracuje z płytą indukcyjną.

Jak zrobić kawę w kawiarce, aby cieszyć się kawą niczym z najlepszej kawiarni?

Przygotowanie aromatycznego naparu w kawiarce nie jest trudne,ale wymaga pewnych umiejętności i staranności. Może też zdarzyć się, że do naparu przedostaną się drobinki kawy. Jak temu zapobiec? Z pomocą już nadciągają papierowe filtry do aeropressu, które z powodzeniem możesz też wykorzystać do kawiarki. Jak używać ich w tej metodzie zaparzania?
Zmocz papierowy filtr wodą, a następnie przyłóż go do górnego sitka, które znajduje się na spodzie górnej części kawiarki.

Parzenie kawy w kawiarce – o czym jeszcze warto pamiętać?

Jaka kawiarka najlepsza? Nie tylko odpowiednio dopasowana do twoich potrzeb, ale i dokładnie oraz regularnie czyszczona. Pamiętaj, aby regularnie czyścić kawiarkę. W przeciwnym wypadku stare osady kawowe mogą wpłynąć na smak świeżo przygotowanej kawy a w trudniej dostępnych zakamarkach może nawet pojawić się pleśń. Niezależnie od tego, czy posiadasz kawiarkę z aluminium czy stali nierdzewnej, nigdy nie myj jej w zmywarce. Do czyszczenia stali nierdzewnej możesz wykorzystać zwykłą sodę oczyszczoną lub kwasek cytrynowy. Do czyszczenia aluminium unikaj jednak substancji żrących – wystarczy woda z dodatkiem łagodnego płynu do naczyń.

Jaka kawa do kawiarki?

Wiedza, jak działa kawiarka i jak używać jej w prawidłowy sposób, to nie wszystko – równie istotna jest odpowiednia kawa. Jaka kawa do kawiarki będzie najlepsza? Stopień zmielenia ziaren kawy jest kluczowym czynnikiem wpływającym na smak kawy parzonej w kawiarce. Jak parzyć w niej najlepszą kawę? Zalecane jest średnio drobne mielenie – nieco grubiej niż do espresso, ale znacznie drobniej niż do drippera. Kawa powinna być na tyle gruba, aby dać nieco oporu przepływającej wodzie, ale nie aż tak drobna, żeby zapchać kawiarkę.

Kawiarka: jak parzyć w niej dobrą kawę?

Jeśli to możliwe, miel ziarna kawy tuż przed parzeniem. Świeżo zmielona kawa ma znacznie intensywniejszy smak niż ta mielona wcześniej. Zawsze stawiaj na świeże ziarna. Unikaj kawy, która została zapakowana w długi okres przechowywania, ponieważ straci wiele ze swojego smaku i aromatu. Nie musisz daleko szukać – w ofercie Pożegnania z Afryką znajdziesz wyłącznie kawy świeżo palone. Pamiętaj, że przygotowanie doskonałego naparu w kawiarce wymaga cierpliwości i prób. Eksperymentuj z różnymi rodzajami kawy, ilościami, czasem parzenia i stopniem mielenia, aż osiągniesz idealny smak, który będzie cię zachwycać za każdym razem.