Jeśli lubisz poszerzać swoje kawowe horyzonty, mamy coś dla ciebie: cold brew. Co to takiego? Kawa parzona na zimno, ale zupełnie inna niż klasyczna ice coffee. Jak zrobić cold brew i jaka kawa będzie do niej najlepsza? Odpowiedzi już czekają na ciebie w tym artykule.

Cold brew: co to jest?

Cold brew, znana również jako kawa zaparzana na zimno, to unikalna metoda przygotowywania kawy. Jak zrobić cold brew coffee? Jak sama nazwa sugeruje, metoda ta polega na zaparzaniu mielonych ziaren kawy zimną wodą. W tym właśnie tkwi zasadnicza różnica pomiędzy cold brew a tradycyjnymi metodami parzenia kawy, w których kluczową rolę odgrywa gorąca woda, służąca do ekstrakcji smaku i aromatu z kawy. Tymczasem cold brew bazuje na długim procesie maceracji pod wpływem zimnej wody, który trwa zazwyczaj od przynajmniej kilku do kilkunastu godzin.

Cold brew kontra ice coffee: różnice

Wśród początkujących kawoszy często pojawia się dylemat dotyczący cold brew i ice coffee - czym się one różnią? Choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się podobne, istnieje kilka kluczowych różnic w kontekście metody przygotowania, profilu smakowego oraz zawartości kofeiny. Podobieństwo sprowadza się w zasadzie tylko do tego, że obie kawy serwowane są na zimno.
Ice coffee to kawa parzona gorącą wodą, którą następnie szybko schładza się, dodając do niej lód. Różnice między cold brew a ice coffee są wyraźne również w smaku. Cold brew, przygotowywana przez długie macerowanie mielonych ziaren kawy w zimnej wodzie, charakteryzuje się gładszym, mniej kwaśnym profilem smakowym w porównaniu do ice coffee. W przypadku cold brew, długi czas ekstrakcji może też prowadzić do wyższej zawartości kofeiny w porównaniu do ice coffee.


coldbrew, jak parzyć, kaw

Jaka kawa do cold brew jest najlepsza?

Zastanawiasz się nad samodzielnym przygotowaniem cold brew? Jaka kawa sprawdzi się w tym celu najlepiej? To jedna z kluczowych decyzji, która zadecyduje o ostatecznym smaku i jakości napoju. Do przygotowania cold brew nie bez powodu zazwyczaj poleca się kawy jasno i średnio palone. Dlaczego? Ponieważ ciemno palone ziarna niosą ze sobą zbyt duże ryzyko dominacji goryczy.
Jeśli nie możesz zdecydować, jaką kawę do cold brew wybrać, mamy coś dla ułatwienia – na naszej stronie znajdziesz wyselekcjonowane przez nas kawy idealne do cold brew . Pamiętaj jednak, że idealna kawa do cold brew to taka, która najlepiej odpowiada indywidualnym preferencjom smakowym. Eksperymentowanie z różnymi typami ziaren, stopniami palenia, a także pochodzeniem kawy, może prowadzić do odkrycia własnej, doskonałej kompozycji smakowej, która uczyni każdą chwilę spędzoną z kubkiem cold brew jeszcze bardziej wyjątkową.

Jak zmielić kawę do cold brew?

Wybierając najlepszą kawę do cold brew, warto też uwzględnić stopień zmielenia ziaren. Zasadniczo zaleca się gruby stopień zmielenia (przypominający gruboziarnisty piasek). Zmielone w ten sposób ziarna umożliwią wodzie odpowiednie przesiąkanie przez kawę i wydobycie z niej zrównoważonej esencji. Zbyt drobno zmielone ziarna mogą spowodować, że cold brew będzie mieć w sobie nadmiar goryczki, podczas gdy zbyt grubo zmielone mogą nie uwolnić pełni smaku.

Cold brew, kawa, Pożegnanie z Afryką

Ile kawy do cold brew?

Jak zrobić cold brew coffee? Odpowiednie proporcje kawy i wody to kolejne istotne kryterium, które trzeba uwzględnić. Jednoznaczna odpowiedź na pytanie, ile kawy użyć do zaparzenia cold brew, nie jest jednak łatwa. Najczęściej zaleca się stosowanie proporcji 6-10 g zmielonej kawy na 100 ml wody. Skąd te różnice? Zależą one od efektu, który chcesz osiągnąć.
Większa ilość kawy w stosunku do wody skutkuje napojem o wyższej zawartości kofeiny, głębszym smaku oraz zwiększoną intensywnością. Z drugiej strony mniejsza ilość kawy sprawi, że napój będzie lżejszy, z delikatniejszym smakiem i niższą zawartością kofeiny. Jest to szczególnie ważne dla osób wrażliwych na kofeinę lub preferujących mniej intensywne wersje kawowe. To, co sprawia, że cold brew jest tak wyjątkowa, to właśnie spore możliwości eksperymentowania i dostosowania jej do indywidualnych gustów.

Jak zrobić cold brew w domu?

Pora przejść do meritum – jak zrobić cold brew coffee samodzielnie? Choć na rynku są dostępne specjalne zaparzacze do cold brew, nie musisz decydować się na ich zakup. Wystarczy zwykły słoik lub inne naczynie (ale najlepiej takie z pokrywką). Stosując się do powyższych proporcji, połącz zmielone ziarna z zimną wodą. Całość powinna zostać delikatnie zamieszana, a następnie przykryta i pozostawiona do zaparzenia w chłodnym miejscu, najlepiej w lodówce. Pamiętaj, że w trakcie całego procesu maceracji zmielona kawa powinna być całkowicie zanurzona w wodzie.

cold brew jak zrobić, przepis,

Przepis na cold brew krok po kroku

Jak długo macerować cold brew? Tutaj wersje bywają dość rozbieżne – w zależności od źródła, zalecany czas macerowania potrafi wahać się między 6, a nawet 24 h. Który wariant wybrać? Czas uzależnij od swoich preferencji smakowych. Krótszy czas da lżejszy napój, podczas gdy dłuższe zaparzanie skutkuje bogatszym i intensywniejszym smakiem. Naszym zdaniem 12-godzinna maceracja cold brew to świetny kompromis , pozwalający uzyskać idealnie wyważony smak.
Po zakończeniu procesu macerowania napar należy przefiltrować , aby usunąć z niego mieloną kawę. Jest to kluczowe dla uzyskania gładkiego i czystego smaku. Możesz to zrobić za pomocą zwykłego filtra ręcznego , takiego jak np. Hario V60 lub Chemexu. I voilà – cała tajemnica, jak zrobić cold brew rozwikłana.

Jak serwować cold brew coffee i jak pić tę kawę?

Wiesz już, jak zrobić cold brew – co dalej? Pora przejść do najprzyjemniejszej części, czyli konsumpcji cold brew coffee. Jak więc pić i serwować ten napój? Możliwości jest całkiem sporo. Najpowszechniejszym sposobem na to, jak pić cold brew jest po prostu dodanie do szklanki kostek lodu. Możliwe jest też rozcieńczenie cold brew schłodzoną wodą lub mlekiem – zarówno roślinnym, jak i krowim. W zależności od własnych preferencji można też dorzucić plaster cytryny lub pomarańczy, liście mięty bądź syrop smakowy.

W jaki sposób i jak długo przechowywać cold brew?

Optymalne warunki przechowywania cold brew to przede wszystkim chłodne miejsce, z dala od światła i źródeł ciepła, co sprawia, że lodówka jest idealnym wyborem. Przechowywanie cold brew w szczelnej butelce to kolejny kluczowy element. Pomaga to nie tylko utrzymać cold brew w dobrej kondycji, ale także zapobiega absorbowaniu przez napój niechcianych zapachów z lodówki.
Jak długo przechowywać cold brew, aby napój zachował swoje najlepsze właściwości smakowe i aromatyczne? Najlepiej nie dłużej niż 7 dni, choć czasem można również spotkać się z informacją, że nawet do 14. Pamiętaj jednak, że z upływem czasu, nawet przy idealnych warunkach przechowywania, cold brew może tracić na intensywności smaku i świeżości. Dlatego zaleca się spożycie napoju w ciągu pierwszego tygodnia od przygotowania, aby móc w pełni cieszyć się jego wyjątkowymi walorami.
Warto również zwrócić uwagę na to, że skoncentrowane cold brew, przechowywane bez dodatków takich jak mleko czy syropy, będzie zachowywać swoje właściwości lepiej niż napój już rozcieńczony. Dzięki temu można przygotować większą partię skoncentrowanego napoju, a następnie rozcieńczać go według potrzeb tuż przed spożyciem. I to by było na tyle – wiesz już wszystko na temat tego, jak zrobić cold brew. Zatem do dzieła!

cold brew, parzenie, porzegnanie z afryką