Kawiarka

Włoska klasyka! Od prawie stu lat ten niepozorny przyrząd towarzyszy domowym przygodom kawowym, zarówno w słonecznej Italii, jak i na całym świecie. W Pożegnaniu z Afryką darzymy go szczególnym sentymentem, ponieważ na początku w naszych kawiarniach była to jedyna, a jednocześnie szalenie oryginalna metoda parzenia kawy dla gości. 

W kawiarkach przygotujemy pyszny, intensywny napar zarówno na palnikach gazowych, płytach elektrycznych, jak i na płycie indukcyjnej. Zwróć jednak uwagę, czy ta ostatnia metoda jest odpowiednia dla twojego urządzenia - kawiarki wykonane z aluminium nie będą do niego odpowiednie, natomiast idealnie nadad się większość wykonanych ze stali nierdzewnej.

Istnieje kilka błędów, które popełnione podczas przygotowywania, mogą spowodować przypalenie lub gorzki smak kawy. Pokażemy poniżej, jak możesz tego uniknąć! 


Czego potrzebujesz do przygotowania kawy?

Niezbędne:

  • Kawa drobno zmielona
  • Kawiarka
  • Palnik gazowy, płyta elektryczna lub indukcyjna

 

Zalecane:

  • Młynek do kawy

Podgrzej wodę w czajniku. Możesz pominąć ten krok, jednakże jeśli postawisz zaparzacz bezpośrednio na płycie kuchennej, metal z którego wykonany jest dzbanek może nagrzać się zbyt mocno. Rezultatem będzie wtedy gorzka kawa z metalicznym posmakiem.

Zmiel kawę trochę grubiej niż do kolbowego ekspresu do kawy, lecz drobniej niż do metod przelewowych. Użyj taką ilość zmielonej kawy, aby napełnić całe sitko.

Wlej podgrzaną wodę do dolnego zbiornika, tuż pod zaworkem.

Włóż sitko i wsyp zmieloną kawę do pełna. Nigdy jej nie ubijaj!

Ustaw kuchenkę na średnim ogniu. Zbyt wysokie temperatury spowodują przypalenie kawy i gorzki posmak.

Oglądaj i słuchaj kawiarkę - gdy tylko kawa staje się widoczna, pojawia się bulgoczący, syczący dźwięk. Zdejmij zaparzacz z palnika gdy tylko kawa zacznie płynąć nieprzerwanie do górnej części. Ciepło wypchnie cały napar do góry, a ty unikniesz przypalenia kawy.

POLECANE PRODUKTY