Aeropress

Aeropress jest jedną z młodszych metod parzenia alternatywnego - ma zaledwie 12 lat i pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Od tego czasu zyskała sobie ogromną sympatię i popularność i stała się wręcz sztandarową odmianą parzenia wśród metod alternatywnych! Jest bardzo praktyczna, łatwa w przygotowaniu i wiele osób dlatego zaczyna swoją przygodę z nietypowymi sposobami parzenia kawy właśnie od niej! Jest to metoda świetna do zaparzenia w domu, jak również w podróży. Urządzenie jest łatwe do przenoszenia, nietłukące się oraz niewielkich rozmiarów, dzięki czemu zmieści się do każdego plecaka pasjonata kawy!


Czego potrzebujesz do przygotowania kawy?

Niezbędne:

  • Kawa, najlepiej jasno lub średnio palona, 15 g
  • AeroPress
  • Jednorazowy papierowy filtr do AeroPressu
  • Dowolny przyrząd do odmierzania czasu

 

Zalecane:

  • Młynek do kawy
  • Waga elektroniczna (np. kuchenna)

Zalecamy użycie 15 g świeżo zmielonej kawy na jedną porcję. Użyj drobnego lub średniego mielenia, porównywalnego z rozmiarem ziarna soli kuchennej. W ten sposób można uzyskać równomierną ekstrakcję, a kawa rozwinie swój pełen aromat.

Umieść papierowy filtr w sitku i wypłucz go gorącą wodą, aby zmyć delikatny posmak papieru i "przykleić" go przed założeniem.

Wciśnij tłok od dołu do cylindra do zaparzania, poniżej cyfry 4 nadrukowanej z boku urządzenia.

Ustaw Aeropress tłokiem do dołu.

Na 16 g kawy zalecamy użycie 200 ml wody. Idealna temperatura wody dla AeroPressu wynosi około 90 °C. Jeśli nie możesz w swoim czajniku regulować temperatury, pozwól wodzie ostygnąć przez ok. minutę po zagotowaniu.

Napełnij AeroPress wodą do około 1/2 objętości. Równomiernie wymieszaj kawę, aby zmielona kawa była równomiernie rozprowadzana w wodzie.

Wlej pozostałą wodę, aż AeroPress będzie pełny. Odczekaj pół minuty i z założonym papierowym filtrem delikatnie nakręć sitko na AeroPress.

Szybko odwróć AeroPress do góry nogami i umieść go na kubku.

Możesz również najpierw umieścić odwrócony do góry nogami kubek na AeroPressie i obrócić całość.

Przeciskamy napar przez sitko, aż usłyszymy syczenie oznaczające, że w urządzeniu zostało już tylko powietrze.

Dociskając tłok warto użyć siły barku i łokcia, nie dociskać natomiast samą ręką i przedramieniem.

Naciskamy powoli i metodycznie – nie za wszelką cenę na siłę. Cały proces od wlania wody powinien zająć ok. 2 min.

Czyścimy aeropress, wypychając fusy oraz zużyty filtr bezpośrednio do kosza na śmieci. Po naciśnięciu tłoczka kawa łatwo wypada i wystarczy wypłukać gumową uszczelkę aby Aeropress był gotowy do ponownego użycia!