Drip V60

Przygotowanie kawy w zaparzaczu przelewowym (czyli dripie) jest ponadczasowe, proste i szybkie. Przy odpowiedniej technice uzyskasz świetny efekt - kawa zaskakuje wyraźnymi, mocnymi aromatami.
Obecnie prawdopodobnie najpopularniejszymi urządzeniami tego typu są zaparzacze V60 japońskiej firmy Hario, więc właśnie je wybraliśmy aby w kilku krokach pokazać technikę przelewowego parzenia.
A skąd nazwa V60? Od kształtu (litera V) oraz kąta pod którym spotykają się ścianki zaparzacza (60 stopni).


Czego potrzebujesz do przygotowania kawy?

Niezbędne:

  • Kawa, najlepiej jasno lub średnio palona
  • Zaparzacz typu drip
  • Jednorazowy papierowy filtr 
  • Dowolny przyrząd do odmierzania czasu
  • Czajnik - najlepiej z wąską wylewką, tzw. gooseneck

 

Zalecane:

  • Młynek do kawy
  • Waga elektroniczna (np. kuchenna)

Użyj średniego mielenia. Skutkuje to równomierną ekstrakcją, a kawa może w pełni rozwinąć swój aromat.

Nie używaj wrzącej wody! Idealna temperatura wody dla kaw przelewowych wynosi pomiędzy 90 a 95 °C. Jeśli nie możesz w swoim czajniku regulować temperatury, pozwól wodzie ostygnąć przez ok. minutę po zagotowaniu. Jeśli woda jest cieplejsza, kawa ma gorzki lub cierpki smak. Jeśli woda jest zimniejsza niż 85 °C, kawa ma smak wodnisty lub kwaśny. Temperatura wody ma duży wpływ na to, jakie i ile substancji zapachowych uwalnia się z kawy.

Wsyp zmieloną kawę do papierowego filtra. Zalecamy użycie 6-7 g kawy na każde 100 ml wlanej wody. Oznacza to, że np. na standardowy kubek 300 ml użyjemy ok. 20 g kawy. Jednak dozowanie kawy pozostaje kwestią gustu. W dobraniu odpowiednich proporcji bardzo pomoże nam elektroniczna waga kuchenna lub baristyczna.

Przepłucz filtr gorącą wodą. Następnie zalej zmieloną kawę niewielką ilością wody, ale tak aby wszystkie drobinki zostały namoczone. Odczekaj 30 sekund i obserwuj, jak kawa zaczyna pęcznieć - to się nazywa kwitnienie. Małe bąbelki, które mogą się pojawić, to gazy ulatniające się z kawy. Zmielona kawa nasiąknie wodą, co sprzyja ekstrakcji.

Zalej kawę w filtrze niewielką ilością wody, wykonując okrężne ruchy. Zobaczysz, jak kawa zacznie pęcznieć (tzw. „rozkwit” z ang. "blooming") w ciągu pierwszych 30 sekund. Z kawy wydobywa się właśnie dwutlenek węgla (CO2), staje się cięższa i bardziej przywiera do filtra. Sprzyja to bardziej równomiernej ekstrakcji.

Następnie powoli, równomiernym tempem dolewamy resztę wody. Gdy woda przepłynie całkowicie, mielona kawa powinna być stosunkowo równomiernie rozprowadzona w filtrze. Wyjmij filtr i rozlej przygotowany napar do naczyń.

Szybko odwróć AeroPress do góry nogami i umieść go na kubku.

Możesz również najpierw umieścić odwrócony do góry nogami kubek na AeroPressie i obrócić całość.

Przeciskamy napar przez sitko, aż usłyszymy syczenie oznaczające, że w urządzeniu zostało już tylko powietrze.

Dociskając tłok warto użyć siły barku i łokcia, nie dociskać natomiast samą ręką i przedramieniem.

Naciskamy powoli i metodycznie – nie za wszelką cenę na siłę. Cały proces od wlania wody powinien zająć ok. 2 min.

Czyścimy aeropress, wypychając fusy oraz zużyty filtr bezpośrednio do kosza na śmieci. Po naciśnięciu tłoczka kawa łatwo wypada i wystarczy wypłukać gumową uszczelkę aby Aeropress był gotowy do ponownego użycia!

POLECANE PRODUKTY