Kolumbia

Zamieszkane od kilku tysięcy lat przez Indian tereny dzisiejszej Kolumbii, odkrył hiszpański żeglarz Alonso de Hojeda w 1499 roku. Dziś kraj ten jest drugim plantatorem kawy na świecie, wydobywa się tutaj ropę naftową. Kolumbia posiada również najwięcej szmaragdów na świecie.

Supremo Medellin 18 plus

    Sprowadzona do Kolumbii w 1808 przez francuskiego duchownego kawa, w XX wieku stała się jednym z podstawowych towarów eksportowych tego kraju. Obecnie Kolumbia z roczną produkcją ok. 13 milionów worków zajmuje trzecie (po Brazylii i Wietnamie) miejsce na świecie pod względem ilości produkowanej kawy. O znaczeniu kawy dla gospodarki tego kraju może świadczyć ściśle przestrzegany nakaz spryskiwania wszystkich samochodów przekraczających granicę państwa preparatem przeciwdziałającym chorobom dotykającym kawowce. W promocję kawy zaangażowane jest państwo wspierające markę "Cafe de Colombia" pod którą jest ona sprzedawana na rynkach światowych.

    Główne tereny uprawne znajdują się w trzech pasmach górskich zwanych cordilleras lecz z najlepszą jakości słynie region Medellin położony w Kordylierze Środkowej. Inne znane z dobrej kawy tereny leżą w prowincjach Armenia i Manizales. Kawa wysokogatunkowa przydzielana jest do jednej z trzech kategorii: Supremo, Excelso oraz UGQ. Supremo posiada największe ziarna i pochodzi zwykle z nowocześniejszych plantacji na których łatwiej utrzymać stałą, wysoką jakość produktu.

    Kawa Supremo Medellin charakteryzuje się pełnym smakiem, średnią mocą oraz bogatym i delikatnym zapachem. Eksperci często określają smak kawy kolumbijskiej jako "jedwabisty" zalicza się on bowiem do najbardziej zrównoważonych i nadających się do picia o każdej porze kaw.

kup kawę »

Brazylia

   Tereny dzisiejszej Brazylii były zasiedlone przez półkoczownicze plemiona Indian już przynajmniej 6 tys. lat przed odkryciem jej przez Portugalczyków w roku 1500. Brazylijski Kościół katolicki jest największą narodową wspólnotą wiernych na świecie.

galeria zdjęć »

Pergamino Sul de Minas

   Ta pochodząca z pokrytego wzgórzami regionu Sul de Minas arabika zaliczana jest do najlepszych gatunków kawy pochodzących z Brazylii. W odróżnieniu od kawy przeznaczonej na rynek masowy opatrzona jest specjalnym certyfikatem nadanym przez BSCA - brazylijskie stowarzyszenie producentów kawy wysokogatunkowej.
Jest łagodna i delikatna, charakteryzuje się średnią mocą i przyjemnym, pełnym smakiem.

kup kawę »

Peru

Najwyższy szczyt Peru położony jest paśmie Kordyliery Białej. Nazywa się Huascaran i ma wysokość 6768 m n.p.m. Swoją nazwę zawdzięcza XVI wiecznemu wodzowi Inków.

Chanchamayo Washed

 Kawa ta charakteryzuje się niewielką kwasowością i lekkim body, w aromacie wyczuwalna jest wanilia i orzech włoski oraz bardzo lekkie cytrusy. W smaku orzeźwiająca, z delikatnym posmakiem skórki pomarańczowej i czekolady.

Uprawiana jest w Peru środkowym w dużej mierze przez miejscowych Indian z plemienia Yanesha. Ich niewielkie farmy skupione są w regionie Chanchamayo [wym. pol. Czancza-majo], zaś kawa przetwarzana jest wyłącznie metodą mytą (washed) i magazynowana w cooperativie (spółdzielni prowadzonej przez farmerów) w mieście La Merced. 

Dzięki rozwojowi cooperativ wspierających uprawę wysokiej klasy kaw w odpowiedniej dla plantatorów cenie, Peru w ostatnich latach stało się cenionym na całym świecie dostawcą kaw z segmentu specialty. Duże różnice w klimacie i wysokości n.p.m. na terenie kraju pozwalają na uzyskiwanie ciekawych i zróżnicowanych ziaren w zależności od rejonu upraw.

kup kawę »

Newsletter

Zapisz się do biuletynu informacyjnego

Polecamy

Chanchamayo Washed

Pochodzenie:Peru

SHB

Pochodzenie:Nikaragua