Meksyk

Począwszy od około V wieku na południu Meksyku rozwijała się kultura Majów, a w XIV wieku powstała kultura Mexików. To od ich nazwy pochodzi nazwa kraju. Przybycie hiszpańskich konkwistadorów w początkach XVI wieku położyło kres lokalnym kulturom i rozpoczęło w dziejach Meksyku okres kolonialny.

Maragogype

   Odkryta w Brazylii Maragogype - odmiana kawy arabika charakteryzuje się dużym tzw. słoniowatym ziarnem. Wyczuwa się w niej smak koniaku, jest łagodna, o pięknym bukiecie.
   Najbardziej ceniona Maragogype pochodzi z Meksyku.

kup kawę »

Highland (Altura)

   W stanie Veracruz w Zatoce Meksykańskiej górzysty region blisko Coatepec produkuje doskonałe kawy znane jako "altura" (wysokogórska). Są to arabiki o pięknym bukiecie, łagodne lecz ostrzejsze niż inne kawy z kontynentu amerykańskiego.

kup kawę »

test

dfg

kup kawę »

Mieszanka Spod Kapelusza

kup kawę »

Gwatemala

Gospodarka Gwatemali oparta jest na uprawach kawy, trzciny cukrowej i bananów. Rosną tu tak że drzewa będące źródłem rzadkich gatunków drewna jak i drzewo sapodilla dostarczające surowca potrzebnego do produkcji gumy do żucia.

Antigua

   Pierwsze kawowce w Gwatemali zostały zasadzone przez jezuitów w 1750 roku. Uprawa na dużą skalę została jednak zapoczątkowana dopiero pod koniec XIX wieku przez osadników niemieckich. Obecnie kawa uprawiana jest zarówno w kilkudziesięciu olbrzymich haciendas jak i w tysiącach małych fincas (farmach). Regionem słynącym z produkcji najlepszej arabiki jest Antigua. Nazwa ta pochodzi od założonego przez konkwistadorów miasta zniszczonego przez trzęsienie ziemi w 1773. Mniej więcej co 30 lat żyzna gleba w tym regionie otrzymuje dodatkowe porcje azotu pochodzącego z występujących tam erupcji wulkanicznych. Te specyficzne warunki powodują, że kawę z Antigua charakteryzuje pełny, łagodny smak i lekko dymny aromat.

kup kawę »

SHB Atitlán La Providencia

Przedstawiamy nowości z Ameryki Łacińskiej – kolejne ziarna oparte o zasadę Traceability. Pochodzą one z wybranej przez nas farmy, plantacji, przetwórni oraz ze ściśle określonych szczepów botanicznych arabiki (ang. variety). Tym razem, aby umożliwić Wam dostrzeżenie jak bardzo mogą różnić się smakowo kawy nawet w obrębie jednej farmy, sprowadziliśmy dwie różne partie z jednej plantacji poddane selekcji pod kątem profilu smakowego.

Okolice jeziora Atitlán, gdzie położona jest farma La Providencia urzekają pięknem krajobrazu, rozciągając się pomiędzy trzema majestatycznymi wulkanami.

Dzięki żyznej wulkanicznej glebie rejon ten (widoczny na zdjęciu satelitarnym http://goo.gl/maps/TnopG) stanowi doskonałe miejsce do uprawy kawy. 

Termin SHB (Strictly Hard Bean) oznacza, iż plantacje kawy położone są powyżej 4500 stóp (ok. 1370 m) nad poziomem morza, co jest niezwykle pożądane dla wysokiej jakości kawy arabika przy właściwym sposobie uprawy.

Gwatemala SHB Atitlán La Providencia – Marcepan

Kawa ta posiada naturalny aromat marcepanu z odrobiną białego pieprzu i orzecha włoskiego. W profilu smakowym tej kawy wyczuwamy z kolei łagodną kwasowość, smak słodkiego jabłka i brzoskwini. 

Gwatemala SHB Atitlán La Providencia – Granat

Doskonale zbalansowana słodycz i kwasowość uwydatnia nuty mandarynek i aromat owoców granatu, a także fig i śliwek. W smaku, a zwłaszcza w długim finiszu wyczuwalne są ślady kakao i miodu.

kup kawę »

Nikaragua

Wybrzeże Nikaragui odkrył w 1502 Krzysztof Kolumb. W XVII i XVIII wieku Nikaraguę nawiedzali piraci, którzy usytuowali się na wschodnim wybrzeżu. Wnętrze Nikaragui kryje wiele surowców mineralnych, a w kraju dominuje rolnictwo, głównie wielkie plantacje bawełny i kawy.

SHB

   Produkcja kawy w Nikaragui podlegała w minionych 30 latach wielu wahaniom głównie ze względu na sytuację polityczną i liczne klęski żywiołowe. Obecnie jednak w regionach Matagalpa, Jinotega i Nuevo Segovia uprawia się wysokiej klasy kawę oznaczaną skrótem SHB (Strictly Hard Beans) lub SHG (Strictly High Grown). Charakteryzuje się ona dobrym, lekko koniakowym smakiem i zapachem.

kup kawę »

Kostaryka

Kostaryka to kraj wyżynno-górzysty, położony w strefie aktywności sejsmicznej. Znajdują się tu także liczne wulkany, niektóre aktywne. Kostaryka to kraj wyjątkowy jak na Amerykę Środkową. Około 84% ludności stanowi ludność biała.

SHB Tarrazu San Rafael

   Kostaryka cieszy się najlepszymi możliwymi warunkami do uprawy kawy: wysoko położonym płaskowyżem Meseta Central o powierzchni około 2000 mil kwadratowych z żyzną wulkaniczną glebą, łagodnym klimatem, dużą wilgotnością i chłodnymi nocami. Kraj posiada dwa porty otwarte na oba oceany i co nie jest częste w Ameryce Środkowej, stabilny rząd i sytuację polityczną. Produkuje się tam wyłącznie arabikę dobrej jakości (uprawa robusty jest zakazana). Położony na południe od stolicy kraju San Jose region Tarrazu znany jest z uprawy wyśmienitych kaw o zrównoważonej kwasowości i naturalnym, orzeźwiającym smaku orzecha włoskiego.

kup kawę »

Portoryko

Wyspa odkryta przez Krzysztofa Kolumba w 1493 stała się częścią zamorskiego imperium Hiszpanii na następne 405 lat. Obecnie mieszkańcy Portoryko, pomimo że są obywatelami USA, nie głosują w wyborach do Kongresu i w wyborach prezydenckich.

Yauco Selecto

   Początki upraw kawy na Portoryko datuje się na rok 1736 i dość długo wyspa należała do największych producentów na świecie, jednak po pladze huraganów pod koniec XIX wieku przez większość XX stulecia była ona wypierana przez trzcinę cukrową i obecnie tylko kilka zrzeszeń farmerskich uprawia ją i eksportuje.

   Z powodów wysokich kosztów pracy opłacalna jest wyłącznie produkcja kawy najwyższej jakości. Także niewielka ilość plantacji rygorystyczne przepisy powodują, że stosuje się tu wyłącznie naturalne metody uprawy, zbiór obejmuje tylko dojrzałe owoce a miejscowa organizacja producentów kawy kontroluje skrupulatnie jakość eksportowanego ziarna. Zdecydowanie najwyżej ceni się kawę z położonego w górach południowo-zachodniej części wyspy regionu Yauco. Tamtejsze zrzeszenie plantatorów oznacza swój produkt marką "Selecto" (wyborna) i nazwa ta całkowicie oddaje głębię smaku i aromatu tej kawy. Produkcja roczna Yauco Selecto nie przekracza ilości ok. 135 ton (ok. 1% całkowitej produkcji kawy w Portoryko).

   Mocny smak kawy Yauco Selecto opisywany jest jako kremowo-maślany, z bogatym, lekko czekoladowym posmakiem.

kup kawę »

Jamajka

   Ponad połowa wyspy wznosi się 300 m nad poziomem morza. Najwyższy szczyt - Blue Mountain Peak - ma 2256 m i znajduje się w odległości 16 km od nadbrzeżnej równiny na wschód od Kingston. Jamajka jest ojczyzną muzyki reggae, ska, dub oraz dancehall.

galeria zdjęć »

Blue Mountain

   Najsłynniejsza kawa świata - jamajska Blue Mountain. Oryginalna Blue Mountain jest pakowana do beczek, z załączonym certyfikatem. Certyfikat Blue Mountain Wyróżnia ją to spośród innych kaw jamajskich, sprzedawanych pod tą sama nazwą, ale nie pochodzących z właściwych terenów Jamajki. Jej smak jest zrównoważony, pełny, owocowo-kwasowy. Charakteryzuje ją również wyraźny i intensywny aromat.

   Tak jak kawę z Jemenu nazywamy kawowym Bordeaux, tak autentyczną Blue Mountain określa się jako szampana wśród kaw. Podobnie jak szampan kawa ta jest uprawiana w ściśle określonym regionie geograficznym. Jej jakość jest rygorystycznie nadzorowana przez Coffee Industry Board w mieście Kingston.

   Pierwsze drzewko kawowe sprowadzono na Jamajkę w 1725 roku. Po wielu latach eksperymentów odkryto tereny, na których kultury kawy mają najwyższy poziom jakości. Z tych właśnie terenów pochodzi prawdziwa Blue Mountain. Jej przeciętna roczna produkcja wynosi tylko około 900 ton. Dla porównania jest to równoważne 0,1% rocznej produkcji Kolumbii lub inaczej mówiąc jest to 3 godziny produkcji kolumbijskiej kawy. 80% uprawianej kawy jest eksportowane do Japonii. Kawa jamajska jest poddawana obróbce metodą mokrą tzn. ziarno jest pozbawiane łupiny za pomocą wody, co powoduje jego ładniejszy wygląd.

kup kawę »

Honduras

 

SHG Ocotepeque - Las Mataras

 Odkrywamy kolejny kraj Ameryki Środkowej – tym razem po raz pierwszy u nas pojawia się kawa z Hondurasu. Podobnie jak Nikaragua Maracaturra, ziarna oparte są o zasadę Traceability – pochodzą z wybranej przez nas farmy, plantacji, przetwórni oraz z jednego tylko szczepu botanicznego arabiki (ang. variety). W tym wypadku jest to szczep Caturra, będący jedną z wariacji popularnego szczepu Bourbon. Ziarna Caturry są nieco bardziej odporne, co powoduje że nadają się do upraw na dużych wysokościach. Termin SHG (Strictly High Grown) oznacza właśnie, iż plantacje kawy położone są powyżej 4500 stóp (ok. 1370 m) nad poziomem morza, co uznawane jest za bardzo korzystne dla jakości kawy przy właściwym sposobie uprawy.

Uprawy kaw wysokiej klasy w Hondurasie rozwijają się w ostatnich latach szalenie dynamicznie, stając się jednym z podstawowych źródeł utrzymania całej gospodarki kraju! Sami Honduranie twierdzą, że głównie dzięki eksportowi kawy ich kraj uniknął poważniejszych skutków kryzysu ekonomicznego w roku 2009. W celu zabezpieczenia wysokiej pozycji honduraskiej kawy na świecie, plantatorów i przetwórnie wspomaga IHCAFE – Instituto Hondureño del Café. Obecnie wiele kaw z Hondurasu uważanych jest za jedne z najciekawszych na rynku, jednakże w przeszłości dochodziło nawet do sytuacji w których plantatorzy z rejonów graniczących z Gwatemalą przemycali ziarna do tego kraju, aby sprzedać je po wyższej cenie!

Las Mataras to niewielka farma w rejonie miasteczek Ocotopeque i Sinuapa, położona na wysokości 1500 metrów nad poziomem morza (rejon upraw widoczny jest na zdjęciu satelitarnym http://goo.gl/maps/qv6O1). Jej właścicielem jest mieszkający w Ocotepeque pan Edgar Javier Madrid. 

Kawa ta charakteryzuje się doskonałym aromatem owoców tropikalnych, kakao i migdałów. W smaku wyczuwalne nuty czekolady, wanilii i moreli.

kup kawę »

Newsletter

Zapisz się do biuletynu informacyjnego

Polecamy

SHB

Pochodzenie:Nikaragua

Chanchamayo Washed

Pochodzenie:Peru

A.A.

Pochodzenie:Kenia