Walentynki

2009-02-09

W Poznaniu w sobotę 14 lutego, a w Krakowie przez cały weekend będzie można skosztować specjalnej Kawy Walentynkowej.

Sporządzanie afrodyzjaków było kiedyś dość popularną praktyką. Nie trzeba daleko szukać, by znaleźć kilka dobrych przepisów, zwłaszcza takich wypróbowanych i  rzeczywiście skutecznych. Jeden z takich eliksirów postanowiliśmy wprowadzić do naszego menu w dniu 14 lutego. Tego dnia będziemy od rana warzyć niezwykłą Kawę Walentynkową, zapraszamy więc do skorzystania z okazji i sprawdzenia samemu, jak działają stare metody.

W Poznaniu "Pożegnanie z Afryką" będzie czynne od 10 do ostatniej pary, w Krakowie od 10 do 21. Serdecznie zapraszamy!

Starodawny afrodyzjak

Ekstrakt z pomarańczy na dobry wzrok
Szczypta kardamonu na pierwszy krok
Garść cynamonu na szybsze serca bicie
Kilka goździków na wielbienie skrycie

Gałki muszkatołowej delikatne muśnięcie
Odrobina czekolady k'miłosnej zachęcie
Moc imbiru na pasję niegasnącą
Papryka chili na miłość płonącą

Kawy garść całą, cukru odrobina
W ten sposób miłość się rozpoczyna...

Afrodyzjaki to substancje, uważane przez wielu za wzmagające popęd seksualny lub potencję. Historia wspomina o wielu z nich; począwszy od opowieści ludowych na temat miłosnego działania lubczyku, replica hermes handbags zwłaszcza wcieranego w skórę z odrobiną miodu, skończywszy na legendach i poezji o kawie i cynamonie całego romantyzmu oraz okresu Młodej Polski. W dzisiejszych czasach substancje te zostały dogłębnie przebadane przez naukowców, a ich działanie opisane w sposób logiczny, zupełnie odzierający je z tej przyjemnej, nieco magicznej aury. Naukowcy nie uzyskali wprawdzie jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy te substancje rzeczywiście działają tak, jak opisują to legendy, jednak informacje jakie uzyskali pozwoliły im stwierdzić, że jest to bardzo prawdopodobne.


Cynamon otrzymuje się przede wszystkim z wysuszonej kory cynamonowca cejlońskiego (Cinamonnum vera) oraz wielu innych gatunków tego rodzaju (które rzadko są importowane do Europy, a mają znaczenie tylko dla kuchni regionalnej). Występuje w dwóch postaciach, utarty na proszek lub w niewielkich, zwiniętych w rulonik kawałkach. Ma kolor rdzawy i, dzięki zawartemu w niej olejkowi cynamonowemu (cinammal), charakterystyczny słodkawo-korzenny, lekko piekący smak i silny aromat. Ma działanie żółciopędne i przyspieszające krążenie, a także jest dobrym antysptykiem.

Imbir lekarski (Zingiber officinalis) w postaci proszku jest przyprawą znaną na całym świecie. Używa się jej głównie w kuchni azjatyckiej. Ma specyficzny, silny aromat z odświeżającą, nieco słodkawą nutą, zaś w smaku jest palący i lekko gorzki. Swój ostry smak i zapach zawdzięcza dużej ilości olejków eterycznych: gingerolu,zingerolu i citralu. Ma właściwości rozgrzewające  Poprawia krążenie oraz trawienie. Łagodzi bóle żołądka, wzmaga apetyt. Pobudza system odpornościowy organizmu. Zapobiega mdłościom. Obniża poziom cholesterolu.

Kardamon
? surowiec pozyskiwany z kardamonu malabarskiego (Elettaria cardamomum), występuje w stanie dzikim na Półwyspie Indyjskim i na Cejlonie, Chinach i Indonezji. Ma cytrusowy, ostry, orzeźwiający smak i aromat. Jest jedną z najbardziej cenionych przypraw na świecie, odkryty już w starożytnym Egipcie, stosowany wówczas dodatek do perfum. Ma działanie pobudzające.

Papryka chilli
to owoc Papryki rocznej (Capsicum annuum) o dużej zawartości kapsaicyny, substancji odpowiadającej za jej ostry smak, która jest bodźcem do wydzielania endorfin (?hormonu szczęścia?). Zapobiega problemom żołądkowym, ma działanie rozgrzewające, przyspiesza przemianę materii.

Wszystkie powyższe przyprawy, a także goździki i gałka muszkatołowa, poprzez przyspieszenie przemiany materii i działanie rozgrzewające, powodują zwiększone wydzielanie feromonów, które są naturalnymi ?wabikami?. Nadają skórze charakterystyczny dla każdej osoby zapach, który działa na płeć przeciwną.

Zapraszamy do naszych kawiarni. Czy wszystkim uda się rozpoznać przyprawy dodane do Kawy Walentynkowej?

« Lista aktualności

W Poznaniu w sobotę 14 lutego, a w Krakowie przez cały weekend będzie można skosztować specjalnej Kawy Walentynkowej.

Newsletter

Zapisz się do biuletynu informacyjnego

Polecamy

SHB

Pochodzenie:Nikaragua