Uprawa


Kawę uprawia się w strefie subtropikalnej i tropikalnej, głównie pomiędzy północnym zwrotnikiem Raka i południowym zwrotnikiem Koziorożca. Najbardziej popularne są dwa gatunki: arabika (coffea arabica) i robusta (coffea canephora). Kawowiec owocuje po raz pierwszy w wieku około 3-4 lat, a następnie rodzi kolejne owoce przez dalsze 20-30 lat.
Wśród tych gatunków botanicznych udało się wyhodować kilka odmian:

  • Maragogipe ? odmiana charakteryzująca się dużymi ziarnami tzw.ziarnami słoniowatymi (elephant), nazwa pochodzi od brazylijskiej miejscowości w stanie Bahia
  • Typica ? liście eliptyczne barwy ciemnozielonej, owoce długości ok. 14 mm
  • Bourbon ? charakteryzuje się zaokrąglonymi ziarnami


Krzewy kawowca kwitną na biało, a dojrzewanie owoców trwa od 6 do 8 miesięcy. Owoce kawy podobne są do wiśni, jednak w odróżnieniu od niej w środku owocu zwanego trześnią znajdują się najczęściej dwa spłaszczone ziarenka. Nasiona są pokryte cienką skórką nazywaną srebrzystą, a ta z kolei twardszą warstwą zwaną skórką pergaminową. Pomiędzy skórką trześni a ziarenkiem w pergaminowej otoczce znajduje się miąższ. Czasami zdarza się, że w trześni kawowca znajduje się tylko jedno ziarenko ? wtedy takie ziarno określa się mianem perłowego (peaberry)
Kiedy owoce kawowca dojrzewają zmieniają swój kolor na czerwony. Wtedy też następuje zbiór, który w dalszym ciągu bardzo często odbywa się ręcznie.  Dzieje się tak dlatego, że jedno drzewko może równocześnie kwitnąć i owocować w różnych stadiach. Zerwane owoce jak najszybciej transportuje się na miejsce dalszej obróbki.
Istnieją dwie metody wyłuskiwania ziaren z owoców: metoda mokra i metoda sucha, przy czym metoda mokra uznawana jest za bardziej szlachetną. W metodzie mokrej zerwane wiśnie kawowca wrzuca się  do systemu zbiorników i kanałów, przez które z regulowaną prędkością przemieszcza się kawę. Dzięki temu owoce zostają poddane myciu i pozbawione zanieczyszczeń. Następnie za pomocą strumienia wody owoce kieruje się do maszyny wyłuskującej ziarna (tzw. pulper). Owoce wraz z prądem wody przepływają przez wąskie szczeliny, zwężające się w kierunku otworu wyjściowego. Obracający się walec z wypustkami powoduje przez odpowiedni nacisk na owoce wyłuskanie ziarna. Tak obrobione ziarna (dalej w skórce pergaminowej) kierowane są do basenów fermentacyjnych umożliwiających pozbycia się resztek owoców. Fermentacja trwa ok. 12-16 godzin, po czym ziarna poddaje się myciu w specjalnych maszynach. Następnie czyste ziarna w łusce pergaminowej kieruje się strumieniem wody do suszenia w celu zmniejszenia zawartości wilgoci i zahamowania procesów biochemicznych. Kawę suszy się w warstwach przez 3-4 dni. W celu uzyskania równomiernego wysuszenia co pewien czas miesza się ziarna. Kawa obrobiona metoda mokrą kierowana jest do maszyny usuwającej pergamin (tzw. huller). Urządzenie składa się z dwóch walców pomiędzy które wprowadza się ziarno. Obracające się walce ścierają łuskę. Ziarna uzyskane w ten sposób kieruje się do maszyny, która dokonuje ich segregacji pod względem kształtu i rozmiaru. Bardzo często po tym etapie kawa jest jeszcze raz delikatnie oczyszczana z drobinek kurzu i nieraz kolejny raz ręcznie sortowana tak by można było wyeliminować ziarna wadliwe.
Gotowa do wysyłki kawa przechowywana jest najczęściej w kilkunastometrowych silosach, skąd trafia bezpośrednio do worków przeznaczonych do transportu. W międzyczasie małe próbki każdej kawy zostają poddane analizie dokonywanej przez wykwalifikowanych kiperów. Sprawdzają oni zarówno jakość ziarna i ilość jego defektów w próbce, jak właściwości smakowe naparu z upalonych już ziaren. Ma to pozwolić na ocenę każdej partii kawy oraz określenie jej wartości i przeznaczenia. W wypadku kaw wysokogatunkowych każdą próbkę może testować nawet kilku niezależnych testerów. Gdy próbki danej kawy zostaną zaakceptowane przez docelowego odbiorcę, spakowana do worków kawa zostaje wysłana do miejsca przeznaczenia.
Po dotarciu na miejsce ziarna zostają składowane aż do momentu rozpoczęcia procesu palenia.

Uprawa

Newsletter

Zapisz się do biuletynu informacyjnego

Polecamy

SHB

Pochodzenie:Nikaragua