Palenie i mielenie

Palenie kawy


Według legendy wskazówkę do tego jak przetwarzać owoce kawowca dała sama natura. Podczas pożaru lasu na terenie dzisiejszej Etiopii powietrze zamiast swędu spalenizny wypełnił zapach palonego ziarna. Inna historia mówi z kolei o mnichach, którzy przyniesione przez pasterza ziarna wrzucili do ognia jako dzieło diabła, by wraz z pojawieniem się aromatu palonej kawy szybko wyciągnąć ją z paleniska i zaparzyć.
Nie ma wątpliwości, że kawę zaczęto palić stosunkowo późno, bo dopiero w XIV wieku. Na początku służyły do tego zwyczajne patelnie, z czasem zaczęto konstruować palarenki. Pod koniec XIX wieku zaprzestano palenia kawy w domach; w sklepach można było kupić świeżo paloną kawę z pierwszych przemysłowych palarani elektro-mechanicznych.
Pod wpływem wysokiej temperatury zielone ziarna uwalniają liczne olejki aromatyczne które są odpowiedzialne również za smak( tzw. karmelizacja). W zachodzących reakcjach chemicznych skrobie przechodzą w cukry, a cząsteczki białek ulegają rozkładowi na peptydy. Powstałe olejki zwane są esencją kawową lub kafeolem. Ziarna zwiększają swoją objętość przy jednoczesnym zmniejszeniu ciężaru.  W wyniku palenia woda w  kawie zostaje zredukowana, a kawa traci na wadze do 20%. Praktycznie żadnym zmianom nie ulega kofeina, jej znikome straty spowodowane są raczej sublimacją niż rozkładem.
Temperatura palenia kawy to około 180 ° C, a czas palenia waha się od 7 do 20 minut.
Smak kawy zależy od stopnia intensywności palenia kawy. Jasno palenie umożliwia dogłębne poznanie bukietu, ciemne palenie sprawia, że kawa jest mocniejsza w smaku, ale nieco mniej aromatyczna. Bardzo silne palenie niszczy prawdziwe walory smakowe kawy.  Końcowym etapem palenia kawy jest jej chłodzenie przy pomocy powietrza lub wody. Udane palenie potrafi wydobyć około 1000 aromatów, które komponują niepowtarzalny zapach kawy.

Mielenie kawy

Mielenie kawy to dla wielu koneserów rytuał i zbiór ściśle przestrzeganych zasad. Kawy nie powinno się mielić na zapas, ale wyłącznie tuż przed parzeniem naparu. Proces mielenia sprawia, że  z ziaren wydzielają się olejki aromatyczne, nadające kawie smak i zapach. 
W zależności od sposobu parzenia kawę mieli się na różne sposoby:

  • bardzo miałko (na pyłek) - do parzenia po turecku w tygielku
  • drobno - do ekspresów  niskociśnieniowych i wysokociśnieniowych
  • grubo  -  do perkolatorów, filtrów, dzbanków i zaparzaczy z tłoczkiem


Różnica w smaku kawy mielonej tuż parzeniem i zmielonej kilka dni wcześniej jest ogromna i dostrzegalna nie tylko dla cuppera (kawowego kipera).
Dawniej do rozdrabniania kawy używano tłuczków i moździerzy. Młynki do przypraw, z których wyewoluowały młynki do kawy pojawiły się juz na początku XVI wieku w Syrii. W Damaszku, znanym w tych czasach z wysokiego poziomu snycerstwa i kowalstwa wytwarzano pierwsze młynki do kawy. W Europie używano w tym czasie młynków do przypraw, przywożonych przez kupców z Bliskiego Wschodu. W 1829 opatentowano we Francji mechanizm umożliwiający regulację grubości mielenia. Najbardziej popularnym był młynek ręczny, który miał postać metalowej puszki wyposażonej w stożkowe koła mielące uruchamiane przy pomocy korbki. W 1898 roku opatentowano pierwszy młynek elektryczny.
Dziś możemy wybierać spośród tradycyjnych ręcznych młynków i młynków elektrycznych. Te drugie dzielą się na dwa rodzaje: żarnowe - w których kawa jest kruszona i udarowe - w których jest rozdrabniana, gdyż ostrza właściwie nie mielą lecz raczej tną ziarna. Ich wadą jest również nagrzewanie ziaren w trakcie mielenia, co sprzyja ulatnianiu się olejków aromatycznych.

Palenie i mielenie

Newsletter

Zapisz się do biuletynu informacyjnego

Polecamy

A.A.

Pochodzenie:Kenia

Wiśniowa

Pochodzenie:Kawy smakowe

Tanga AA

Pochodzenie:Tanzania