GT Jasmine Chiny

GT Jasmine Chiny

Earl Grey Special

Earl Grey Special

Rose Hua Cha

Już od 11,00 zł

Herbata czarna aromatyzowana „Rose Hua Cha” to urzekająca różanym smakiem kompozycja, w której aromat świeżo zerwanych płatków róż pięknie dopełnia naturalnego, intensywnego smaku skrywającego się w liściach wysokiej jakości czarnej herbaty. Zmysłowy zapach, głęboki smak, subtelna słodycz – ta wyjątkowa, różana herbata czarna z całą pewnością uprzyjemni ci niejedno popołudnie lub wieczór spędzane z dobrą książką lub w towarzystwie ulubionego serialu.

 

Dostępność: W magazynie
Tylko %1 pozostał

Nie myśl sobie jednak przypadkiem, że ta herbata czarna z płatkami róży w roli głównej to wyłącznie walory smakowe – korzyści z niej płynących jest znacznie więcej, również tych prozdrowotnych. Płatki róży to spory zastrzyk witaminy C, która świetnie wpływa na układ odpornościowy, jak również łagodzi objawy przeziębienia i ból gardła. Dlatego, choć ta czarna herbata z różą równie dobrze smakuje przez cały rok, warto po nią sięgnąć w szczególności w sezonie jesienno-zimowym, kiedy organizm jest jeszcze bardziej narażony na różne infekcje.


Aby w pełni wykorzystać skrywający się w niej bukiet smaków i aromatów, ta czarna herbata aromatyzowana powinna być zaparzana w ściśle określony sposób. Istotne tutaj będą zarówno odpowiednie proporcje, jak i temperatura oraz czas parzenia. Zalecane przez nas proporcje to 12 g herbaty „Rose Hua Cha” na 1 litr wody. Koniecznie zwróć również uwagę na temperaturę oraz czas zaparzania – ta aromatyzowana herbata czarna powinna być parzona w temperaturze 99°C przez 2 min. Uwielbiasz różany smak i chciałbyś go jeszcze bardziej podkręcić? Do przygotowanego zgodnie z powyższymi wskazówkami naparu dodaj łyżeczkę konfitury różanej.

Więcej informacji
Gatunek herbat czarne z dodatkami
Dla kogo dla niej, dla seniora, do biura
Smaki różane

WIEDZA

Uprawa kawy

PALENIE KAWY

Palenie kawy to z jednej strony tradycyjne rzemiosło, z drugiej, to prawdziwa sztuka.

Przeczytaj
Uprawa kawy

MIELENIE KAWY

Ważnym elementem przygotowania udanej kawy jest mielenie. Dobrze zmielona kawa sprawi, że odkryjesz jej smaki i aromaty.

Przeczytaj